Aizsardzība pret sauli

Katram no mums ir zināma situācija, kad saules gaismas dēļ istabā gaiss kļūst tik neizturami tveicīgs, ka neglābj pat logu un durvju atvēršana. Un, jo lielāka stikla platība, jo sliktāk. Kāda ir izeja? Viens no variantiem - izmantot gaisa kondicionētāju. Bet, kā zināms, atvēsināt ir grūtāk nekā sasildīt. Tātad, optimālu variantu nodrošina gaisa kondicionēšanas un loga, kas neielaiž cauri siltumu no ārpuses, vienlaicīga izmantošana. Uzdevums varētu likties praktiski neatrisināms, ja vien neizmantojam stikla paketi ar tā saucamajiem saules atstarojošajiem stikliem.

Pie tādiem pieder stikli, kas laiž cauri tikai daļu no visa uz logu nonākošā siltuma spektra (mazāk nekā 50%) - šādā gadījumā istabā no ārpuses ienāk tikai 20 līdz 50% siltuma enerģijas.

Saules aizsardzības efekts logu stikla paketēm tiek mērīts saules faktora g daudzumā (Solar Factor, tiek apzīmēts arī kā SF). Marepleks piedāvā klientiem šādu veidu stiklus ar aizsardzības pret sauli efektu:

  1. Masā tonēts stikls. Parasti paketē apvienots ar zemas emisijas pārklājuma selektīvo stiklu. Saules aizsardzības līmenis sasniedz 35-38%. Šī stikla veida trūkums ir pastāvīgais krāsas tonis.
  2. Zemas emisijas stikli ar cieto pārklājumu. Šajā sērijā mēs piedāvājam Stopsol tipa stiklus.
  3. Multifunkcionālie stikli ar saules atstarojošo un siltumizolējošo efektu ar mīksto pārklājumu. Pārklājums ar augsta vakuuma iekārtas palīdzību tiek uzklāts uz float-stikla. Iekārtas magnetorās smidzināšanas sistēma nodrošina trīskāršu (vai pat vairāk kārtu) struktūru, kas sastāv no dielektriķa sudraba slāņiem. Šīs slānis neielaiž saules enerģiju istabā, un, no otras puses, ierobežo siltuma zudumu no istabas caur logu.

Energy N un Energy NT stikls neitrālā tonī var tikt izmantots vienā un tajā pašā fasādē (vizuāli tie ir identiski). Attiecībā uz šiem stikliem mums ir izdevies panākt situāciju, kad teicamas siltumizolācijas īpašības ir apvienotas ar augstu redzamās gaismas caurlaidības koeficientu.

Lai labāk izprastu atsevišķu stikla pakešu veidu īpašības, izskatīsim tabulu, kurā salīdzināti svarīgākie raksturlielumi paketēm ar dažādiem sastāva elementiem. Stikla paketes ir pildītas ar gaisu, kas ir ražotnē razošanas procesā.

Stikla paketes elementi koeficients U W/m2K Saules faktors SF(%)
EN410  ISO9050
Caurlaidības koeficients LT(%) Atstarojuma koeficients LRex (%)
6 / 15 / 4 2,7 75    74 80 14
6 Planibel grey / 15 / 4 PLanibel Top N 1,4 37    35 38 6
6 Planibel Energy N / 15 / 4 1,4 42    40 71 12
6 Planibel Energy NT / 15 / 4 1,4 45    42 72 13
6 Stopray Galaxy / 15 / 4 1,4 22    21 40 16

Mēs redzam, ka mūsdienīgu stikla pakešu pielietošana ļauj sasniegt saules aizsardzības faktoru līdz pat 21-22% un tas nozīmē, ka no visas siltuma enerģijas plūsmas, kas iet caur stiklu, istabā iekļūst tikai 20%. Šāda tipa stikla pakešu izmantošana ļauj būtiski samazināt izdevumus par telpu kondicionēšanas iekārtu aprīkojumu. Mūsdienīgi multifunkcionālie stikli tiek plaši pielietoti ēku konstrukcijās ar lieliem stikla laukumiem.

Strenču iela 5, Rīga, LV 1009, Latvija
ilona.marepleks@gmail.com
© Marepleks 2009