Rūdītais stikls

Kā rūdījās stikls?

Ja float-stiklu sakarsē līdz 650-700oC temperatūrai un tad strauji atdzesē ar auksta gaisa plūsmu no abām pusēm, tiek iegūts stikls, kas ir 4-5 reizes izturīgāks par parasto. Ja parastā stikla lūzuma pretestība sastāda 40 Mpa (N/mm2), tad šis rādītājs termiski rūdītam stiklam sasniedz 120-200 Mpa (N/mm2). Termiski apstrādātā stikla drošība ir atkarīga no stikla biezuma, malu apstrādes un no tā, vai tajā ir kādi urbumi vai izgriezumi.

Stikla termiskā apstrāde izmaina arī tā sabrukšanas struktūru - termiskā veidā rūdīts stikls sabrukšanas laikā sašķīst mazās, cilvēkiem nekaitīgās šķembās. Rezultātā, pateicoties termiskajai rūdīšanai tiek iegūts tā saucamais drošības stikls.

Termiskai apstrādei - rūdīšanai pakļaujas caurspīdīgie (Float clear), selektīvie ( PLanibel TOP NT, Clima Guard Premium T), masā tonētie, saules atstarojošie (Stopsol), multifunkcionālie (Energy NT, Sun-Guard HP HT) stikli. Nav iespējams rūdīt armētos un PVB laminētos stiklus, kā arī stiklu ar mīksto pārklājumu (Suncool HP, Stopray) šos stiklus parasti vispirms norūda un tikai pēc rūdīšanas procesa uzklāj pārklājumu.

Tā kā stiklam piemīt zema siltuma caurlaidība, krasas temperatūras svārstības izraisa materiāla sprieguma (termiskā šoka) rašanos. Tas var būt par iemeslu stikla plīšanai. Kad stikls tiek uzstādīts konstrukcijā, tā ierāmētās malas ir pasargātas no saules starojuma. Tas var novest pie temperatūras starpības stiklā un galarezultātā pie tā plīšanas. Termiskā šoka risks samazinās, ja tiek izmantots siltumizolējošais stikls ar saules atstarojošo efektu. Stikla speciālā rūdīšana pret termisko šoku ļauj izturēt 150-200° temperatūras starpību.

Marepleks izgatavotais termiski apstrādātais stikls atbilst standarta EN 12150-1 prasībām.

Pielietojuma iespējas: logi, durvis, sienas paneļi, fasādes, saunas durvis, mēbeles u.tml.

Iespējamie biezumi: 4,5,6,8,10,12,15,19mm.

Strenču iela 5, Rīga, LV 1009, Latvija
ilona.marepleks@gmail.com
© Marepleks 2009